„Благодарим на българските граждани и на прокуратурата, че защитиха основното човешко достойнство и посочиха това, което е погрешно“. Това пише посолството на САЩ в София в позиция, публикувана на страницата на легацията във „Фейсбук“.
Повод за съобщението е позиция на прокуратурата от петък, в която се осъжда използването на език на омразата от депутати по време на изказвания от парламентарната трибуна.
Държавното обвинение призова „политическите лица с имунитет да не нарушават основни европейски принципи и да не отправят обидни квалификации, основаващи се на дискриминационни елементи“.
От американското посолство посочват, че „често е по-добре да игнорираме отвратителната и изпълнена с омраза реторика и да се съсредоточим върху по-благородни усилия за сближаване на хората. Понякога обаче ние, като общество, трябва да изразим мнението си открито. Както е казал философът Жан Жак Русо: „Обидите са аргументи, използвани от онези, които грешат“.
Позицията на прокуратурата
Главният прокурор Иван Гешев и ръководството на прокуратурата остро осъждат използването на езика на омразата, особено когато това се случва от парламентарната трибуна. От прокуратурата призовават политическите лица с имунитет да не нарушават основни европейски принципи и да не отправят обидни квалификации, основаващи се на дискриминационни елементи.
Казусът, станал повод за съобщението на прокуратурата, е от 11 май, когато председателят на "Възраждане" Костадин Костадинов в декларация от трибуната на Народното събрание сбърка името на вицепрезидента на САЩ Камала Харис. Нарече я "Камила Харис" и след като председателят на Народното събрание Никола Минчев ("Продължаваме промяната") му обърна внимание, че името е друго, Костадинов отвърна: "Какво беше то? Камала? Бъркам ги животинските имена понякога."
От съобщението обаче се разбира, че освен публично да осъди поведението на Костадинов, прокуратурата няма да направи нищо повече.